Europejska Rada Pelletu (EPC) opublikowała wyniki ankiety dotyczące wpływu pandemii koronawirusa na producentów pelletu drzewnego w Europie i na świecie.
Ankieta miała dostarczyć informacji o możliwych przyszłych wahaniach na rynku wysokiej jakości pelletów drzewnych. Wyniki pokazały, że 75% producentów ucierpiało na skutek pandemii, a 2 na 3 firmy planują wprowadzenie wyższych cen pelletu drzewnego. Ponad połowa producentów dotkniętych negatywnymi skutkami COVID-19 wskazuje zmniejszenie popytu ze strony użytkowników końcowych.
Można przypuszczać, że to główna przyczyna spadku produkcji i handlu, którego ponad połowa ankietowanych firm spodziewa się w najbliższych miesiącach. Ankieta EPC wykazała również, że z pomocy rządowej, dostępnej w większości krajów tj. Włochy, Hiszpania, Polska, Holandia, Wielka Brytania, Belgia, Węgry, Chorwacja i inne, skorzystało lub planuje się o nią ubiegać większość producentów pelletu drzewnego.
Oprócz negatywnego trendu należy również zauważyć, że pandemia przyniosła pewne szanse, które dostrzegliśmy tuż po jej wybuchu. Firmy, które zadziałały szybko i wdrożyły niestandardowe pomysły na promocję swoich produktów, dziś mogą cieszyć się wzrostem popytu ze strony klientów, nawet pomimo ogólnie trudnej sytuacji rynkowej – powiedział Marcin Łazicki, Dyrektor Produkcji Maximer.
Chcąc zwrócić uwagę na potwierdzony certyfikatem jakości produkt i przekonać ludzi do czystego, ekologicznego, drzewnego biopaliwa stałego, przeznaczonego do spalania w nowoczesnych, dedykowanych do tego rodzaju paliwa kotłach, kominkach oraz palnikach w celu wytworzenia energii cieplnej na potrzeby grzewcze, firmy próbują na przykład obniżać cenę bądź proponować rabaty.
My postanowiliśmy wyjść naprzeciw kryzysowi, który zataczał coraz szersze kręgi, powodując trudniejszy dostęp do surowca, ograniczenia w przemieszczaniu się, sprzedaży detalicznej, obostrzenia sanitarne panujące w zakładzie produkcji. Postanowiliśmy udoskonalić jakość pelletu drzewnego i uwierzytelnić funkcjonujący system zakładowej kontroli produkcji certyfikatem ENplus w klasie jakości A1 – dodaje Marcin Łazicki.
Jakie są zatem cechy jakościowego pelletu i na co należy zwracać uwagę przy jego wyborze?
-
Powoduje niską emisję CO2
-
Nie zawiera substancji szkodliwych
-
Nie emituje przykrych zapachów
-
Nie powoduje alergii
-
Jest czysty i bezpieczny w użytkowaniu i łatwy w przechowywaniu
-
Jest wysokokaloryczny ≥ 5 kWh z kilograma pelletu
-
Pozostawia po spalaniu niewielką ilość popiołu - ≤0,50 %
-
Pozostawia ekologiczny popiół do wykorzystania jako nawóz
Link do strony artykułu: https://wm3.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/wplyw-pandemii-na-firmy-produkujace-ekologiczne-paliwo